Halk TV Ekranları RTÜK Kararı Doğrultusunda 5 Gün Karartıldı

"13 Mart 2020 tarihli Kamu Televizyonu 'Medya Mahallesi' program konuğu Ahmet Şık'ın Suriye'de yayınlanması … Türkiye … Başka bir ülkenin topraklarında işgalci bir güç olarak, bir gücün temsilcisi olarak, 'Savaşmaya ve ölmeye gönderildi' gibi ifadeler kullandığı bilirkişi raporunda tespit edildi.

RTÜK'ün 4 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada İstanbul Milletvekili Ahmet Şık 'Programın askıya alınması ve Halk'a idari para cezası verilmesi kararı hakkında Medya Mahallesi programında kullanılan ifadelerden dolayı TV'de şunlar kaydedildi:

Yayına ara verilmişti.

Bu kapsamda yasanın yayın ifadesi ve yorumu "Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına ve yurdun ve milletin devletinin bağımsızlığı, bölünmez bütünlük, Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz "hükmün ihlal edildiği sonucuna varıldı.

bir bildiride, tebliğe rağmen, bir başka bölümde 16 Haziran'da yayınlanan programın aynısı, sunucu Ayşenur Aslan'ın “… İçeride sıkışıp kaldıklarında hemen gözlerini kapıyorlar. Dün, örneğin, Pençe Operasyonu, Kuzey Irak'ta bir bomba düşürdük, bu Pençe Operasyonlarım var, Kartal Operasyonları, efendim, Şahin Operasyonu ne derseniz deyin. …. Öyleyse şimdi utanıyorum "cümlesini kullanan" dedi.

Aynı yayına yerel konuk Hüsnü de "… kardeşim Türkiye Libya'da ne yapıyor? Peki ne yapıyor? … Bu yüzden şimdi Mısır'ı karıştırıyorum, Sudan'ı karıştırıyorum, Cezayir'de İslamcılar Cezayir'de … "sesli ifadeler kaydedildi.

Bu yayın, üst kurul tarafından 6112 sayılı Kanun'da" Bu kapsamda, yukarıda belirtilen esaslara aykırı yayının ardından, Sayılı Kanun çerçevesinde aynı ihlalin yıl içinde tekrarı halinde, kanalın yayınının 10 'a kadar durdurulmasına karar verilir. gün ve ikinci bir tekrar olması halinde yayın lisansının iptal edilmesi ”ifadesinde hüküm uyarınca işlem yapılacağı belirtilmiş ve yayınlarda daha hassas davranmaları istenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Açtığı 200 Kişilik İlana 52 Bin Başvuru Geldi: ‘Gençler Ne Yapsın, Çaresiz’

Park bahçelerinde görev yapmak üzere operatör şoförü, ağır vasıta şoförü, büro personeli ve 200 işçiyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir