Koronavirüs Aşısını Bulan BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin: ‘Aşının Salgını Bitireceğinden Eminim’

BioNTech ve ABD merkezli Pfizer'in ortak geliştirdiği koronavirüs aşısının yüzde 90 başarıya ulaştığı açıklandı. BBC Türkçe haberine göre Şahin, geliştirdikleri aşının etkisiyle ilgili elde edilen sonuçlar nedeniyle resmi olarak kanıtlanamamasına rağmen aşının virüsün bulaşmasını engelleyeceğine inandığını belirtti. "Covid-19'un hücrelerimize girmesini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş olsa bile, virüsün başındaki hücrelere çarpıyor ve onu yok ediyor. Bu iki savunma eylemini yapmak için bağışıklık sistemini çok iyi eğittik. Artık virüsün bu mekanizmalara karşı kendini savunamayacağını biliyoruz. " O konuştu.

Aşının önümüzdeki haftalarda ve aylarda etkinliği hakkında bazı önemli sorular. Tarif edilebileceğini belirten Şahin, semptomsuz enfeksiyonları durdurabilir mi sorusunun cevabının bir yılı bulabileceğini kaydetti.

Şahin, Pfizer'in büyük pazarlar için aşı üretimindeki tecrübesi ve ilaçlarla ilgili düzenleme yapan sağlık görevlilerinin hızlı tepkisi sayesinde aşı geliştirme sürecinin yıllar yerine sadece 10 ay sürdüğünü belirtiyor.

Aşının farklı yaş grupları için farklı düzeylerde koruma sağlayıp sağlamayacağı sorusunun cevabı üç haftadır. Şahin, farklı etnik gruplar üzerinde farklı bir etki gösterip göstermeyeceğinin henüz belli olmadığını ifade ediyor. Şahin, aşının koldan üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacağını ve böylece en az bir yıl koruma sağlanacağını kaydetti.

Bunlara da Göz Atın

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Açtığı 200 Kişilik İlana 52 Bin Başvuru Geldi: ‘Gençler Ne Yapsın, Çaresiz’

Park bahçelerinde görev yapmak üzere operatör şoförü, ağır vasıta şoförü, büro personeli ve 200 işçiyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir