Bankalarda 217 Milyon Lira Unutuldu

Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesi uyarınca, lehtarların bankalarda yaptıkları son işlem, talep veya yazılı emir tarihinden itibaren 10 yıl boyunca aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların süresi dolmaktadır.

Süresi dolan hesaplar. rekor gelir elde etmek için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) aktarılır. Bu yıl itibariyle, en son 2009 yılında işlem gören ve menfaat sahipleri tarafından aranmayan hesaplar TMSF'ye devredilmiştir. Söz konusu devir için son tarih 15 Haziran olarak belirlendi. Ancak Fon, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle müşterilerin mağdur olmasını önlemek için bu dönemi 15 Eylül'e ertelediğini açıkladı.

Fon'un tüm çağrılarına ve gecikmesine rağmen yine hesaplarda milyonlarca lira unutuldu. Ocak ayından itibaren bankalar tarafından menfaat sahiplerine yapılan tebligat ve duyurular neticesinde süresi dolan hesaplar için yaklaşık 30 bin mevduat sahibi bankalara müracaat ederek paralarını TMSF'ye aktarılmadan önce çekmiştir.

TMSF'ye 2011- 2020 döneminde zamanaşımı nedeniyle toplam 5 milyon 418 bin hesap aktarıldı. Bu hesaplarda unutulan toplam miktar 1 milyar 185 milyon lira oldu. Bu yıl TMSF'ye aktarılan tutarın 2011'den bu yana en yüksek miktar olması dikkat çekmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Açtığı 200 Kişilik İlana 52 Bin Başvuru Geldi: ‘Gençler Ne Yapsın, Çaresiz’

Park bahçelerinde görev yapmak üzere operatör şoförü, ağır vasıta şoförü, büro personeli ve 200 işçiyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir