ULA, Yeni Roket İticilerinin Kullanıldığı Fırlatma Görevini Başarıyla Tamamladı

Özel havacılık ve uzay mühendisliği şirketi United Launch Alliance (ULA), yeni roket itici güçleri kullanarak fırlatma görevini başarıyla tamamladı. Görevin bir parçası olarak, Atlas 5 roketi Ulusal Keşif Ofisi'nin (NRO) yüklerini yörüngeye taşıdı.

Lockheed Martin ve Boeing ile ortaklaşa kurulan bir havacılık ve uzay mühendisliği şirketi olan United Launch Alliance (ULA), 63 metre yüksekliğindeki Atlas 5 roketiyle Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden geçtiğimiz Cuma günü başarıyla havalandı. Günün geç saatlerinde fırlatılan roketin Rus yapımı RD-180 ana motoru 01.32'de ateşlendi ve ardından diğer üç katı yakıtlı GEM 63 itici hemen devreye girdi. Atlas 5 roketinin dört roket motoruyla birlikte kalkış sırasında 1.8 milyon pound itme kuvveti ürettikten birkaç dakika sonra, diğer üç itici gaz yandı.

Yeni iticiler daha ekonomiktir:

Northrop Grumman tarafından inşa edilen yaklaşık 20 metre uzunluğundaki GEM 63 katı roket itici yakıt. Daha önce Atlas 5'ler ile uçmuş olan Aerojet Rocketdyne tarafından üretilen AJ-60A SRM'lerin yerini alıyor. Şirket, yeni itici gazların daha ekonomik olduğunu ve zemin işleme sırasında kullanımının daha kolay olduğunu söylüyor. NROL-101 görevi, Northrop Grumman tarafından üretilen GEM 63 roket motorlarının kullanıldığı ilk fırlatma oldu. United Launch Alliance (ULA), GEM 63'leri gelecekteki Atlas 5 görevlerinde kullanmayı planlarken, üretici Northrop Grumman, ULA'nın gelecekteki aracı Vulcan Centaur için daha büyük bir GEM 63XL sürümü üzerinde çalışıyor.

Bunlara da Göz Atın

Dünya’dan Daha Değerli Denilen Asteroid, Gezegene En Yakın Konuma Geldi

Olağanüstü değer taşıdığı söylenen 16 Psyche adlı bir asteroid, Güneş ve Dünya ile aynı hizaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now