ODTÜ’lü Akademisyenlerden Boğaziçi’ne: ‘Haklı İtirazınızı Sonuna Kadar Destekliyoruz’

Fotoğraf:Twitter / @yunusunbabasi

4 Ocak'ta Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan "rektör atanma" eylemleri devam ediyor. Üniversite öğretim üyeleri, önceki günlerde olduğu gibi cüppelerindeki rektörlük binasına sırtlarını dönerek protestolarını sürdürdüler. Dedi.

Fotoğraf:Twitter / Medyascope

Fotoğraf:Twitter / Medyascope

Fotoğraf:Twitter / Medyascope

Fotoğraf:Twitter / @HTarikSengül üyelerine destek açıklaması yaptı.

Açıklamada akademik ilkelerin savunulduğu ifade edildi. "Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz."

Katılıyor ve sonuna kadar destekliyoruz.

Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz. Ancak evrensel hukuk ilkeleri ile anayasal güvence altına alınan ifade ve protesto özgürlüklerini kullanmak isteyen öğrenciler polis şiddetine maruz kalmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri olarak, üniversitelerin akademik, idari ve mali özerkliğe sahip, bu özerklik neticesinde topluma hesap veren demokratik kurumlar olması gerektiğini düşünüyoruz. Herhangi bir dış baskıya maruz kalmaması sosyal refah açısından önemlidir.

Özerklik için üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilen komitelerde kalması ve bunların uygulayıcısı yöneticilerin olması gerekir. Tüm akademik birim yöneticilerinin seçilmesi, bu özerkliğin ve hesap verebilirliğin bir başka garantisidir. Ülkemizde tüm üniversitelerin rektörlerinin ve diğer yöneticilerinin seçilmesi bu açıdan çok önemlidir.

sorunu yaşıyoruz sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, tüm Türkiye üniversiteler açısından Türkiye'nin sorunu ve potansiyel olumsuz sonuçları. Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri olarak, Boğaziçi Üniversitesi'nde özerk-demokratik üniversite ilkesini zedeleyen gelişmeleri kaygıyla takip ettiğimizi, bu ilkenin savunulmasının sosyal bir sorumluluk olduğunu ve dolayısıyla bunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. süreç. "

Cumhuriyet ve Gazete Duvar

Bunlara da Göz Atın

3 Gün Önce Kaybolmuştu: 17 Yaşındaki Rabia Şahin’in Cesedi Nehirde Bulundu

Samsun'un Çarşamba ilçesinde ailesinden haber alamayan 17 yaşındaki Rabia'nın durumu bildirmesinin ardından İlçe Jandarma Komutanlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now